• Home
  • CHUTNÝ svet
  • Ako začať s fotením jedla a lifestylových fotiek? Obsah mojej fototašky + čo odporúčam.
tanindesk

Ako začať s fotením jedla a lifestylových fotiek? Obsah mojej fototašky + čo odporúčam.

Ak stále premýšľate, s akým fotoaparátom a príslušenstvom začať fotiť jedlo, vaše produkty alebo lifestylové fotky – prišli ste na správne miesto.

Začnime veľmi jednoducho. V prvej časti popíšem, čo obsahuje moja fotovzácna skrinka. V druhej časti sa môžete dočítať, čo odporúčam začiatočníkom alebo pravým nadšencom pre peknú fotografiu do svojej firmy.

Môj fotobatoh:

tanindesk Tatiana Gernátova

Príslušensto pre začiatočníkov, ktorý to myslia vážne a chcú sa zdokonaľovať.

objekívy

Ako ste si mohli všimnúť vyššie, som veľký nadšenec Canon. Som ešte na začiatku cesty aby som vám napísala moje radikálne názory, prečo práve táto značka, v podstate – teraz ho ani nemám :). Učila a pozorovala som tých najlepších. Veľkým vzorom boli pre mňa rôzni ľudia z rôznej sféry, či už z tej foodblogovej, alebo reportovej, pri svadbách a práve oni disponovali Canonom. Asi na tom niečo bude, nie? 🙂

Extra pômocky, ktoré zdokonalia tvoju fotku.

Odrazová doska

Doska ma niekedy oveľa viac využití ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Reflektor alebo biela výplň 

  • pridá viac svetla do fotky a objektov,
  • zníži tiene alebo vytvorí menej definované tiene.

Tmavá plocha

  • absorbuje svetlo a zabraňuje svetlu aby sa spätne odrazila,

Podľa vašej potreby si zvoľte veľkosť, príklad

Kapa doska

Ľahký pomocník, doslova aj hmotnosťou. Doska vám pomôže pri odraze denného svetla alebo slúži ako jednoduché biele fotopozadie, ktoré nahrádza bielu stenu. Kúpite ju v kreatívnych potrebách a jej cena začína od 2€.

P.S. V ponuke zvyknú mať nie len bielu ale aj čiernu kapa dosku.

Statív

Statív vám umožní flexibilitu a jednoduchosť pri fotení. Ak ide o pár cvakov, niekedy ho ani nevyberám :). Musíme však myslieť na to, že stabilitu objektívu nám umožní hrať sa s nižším číslom nastavení – rýchlosti.

Pre jednoduché pochopenie, jednoduchá vizualizácia.

taninacademy fotka jedla

V tomto prípade nás zaujíma tretí riadok. Ak telo bude pevnejšie, vy môžete ísť s číslom nižšie napríklad 1/50 ale ak držíme v ruke a fotíme statické jedlo rýchlosť by mala byť nastavená približne na 1/250 alebo 1/200. S pribudajúcim číslom rýchlosti fotky budú tmavšie.

Statív začína od sumy 20€.

Zrkadlo

Ak sa rozhodnete fotiť vo vnútri a váš jediný zdroj svetla bude z jednej strany môže sa stať, že v niektorých častiach  sa objavia tmavé tiene.

Pomocou zrkadla tieto malé nezrovnalosti môžeš odstrániť.

muffiny tatiana gernatova kusnirova

Zálohovanie dát

K celej téme – fototechnika, by sme nemali zabudnúť na dôležitý bod, ktorý je súčasťou fotenia – úložisko fotiek.

ONLINE

Keďže pracujem prevažne z domu a nestretávam sa s mojimi klientmi veľkú a podstatnú časť práce si môžu pozerať a sťahovať online. Moje najobľúbenejšie úložisko je ONEDRIVE. Dáva mi možnosť jednoducho zdieľať s ľuďmi súbory.

Cena sa pohybuje na 50GB – 2 eur mesačne, 1 TB – 7 eur mesačne a vyššie.

OFFLINE

1# hardisk

Môj aktuálny hlavný hardisk je SEAGATE a obsahuje najdôležitejšie súbory mojej práce. Je zapnutý len pri dôležitom kopírovaní surovej či spracovanej práce.

2# hardisk – cestovný

V ňom sú nasťahované aktuálne práce, na ktorých pracujem alebo potrebujem spracovať aj keď som mimo môjho officu. Väčšinou ho stále nosím so sebou, v obale. Je malý, šikovný a má kapacitu 1 TB. Používam značku WesternDigital.

Každopádne toto je môj malý pohľad na uloženie si fotodát. Ak by vás táto téma viac zaujímala hodnotný blog na to spísal šikovný fotograf Kudivani  – “Ako zálohujem dáta?” 

tanindesk

Verím, že sa vám tento prvý diel, iného druhu páčil! Ja sa teším na druhú a ďalšie časti, ktoré, sľubujem, budú záživnejšie:).

Vaša Tatiana.

tanindesk ako začať fotiť